Vsmart Extensions

Akcja kartka


Chcesz himalajską kartkę wysłaną z Katmandu?
Ze specjalną dedykacją, ze specjalnym stemplem!

Po szczegóły kliknij tutaj

 

 

W zbieraniu funduszy
wsparcie zapewnia:

Opieka informatyczna

Szerpowie i ich zwyczaje
Imiona Szerpów - co znaczą?

 

Jangbu, jeden z moich ulubionych Szerpów.JESTEM MINGMA, ZNACZY SIĘ - WTOREK

Imiona Szerpów nie są zupełnie przypadkowe. Sporo się można z nich dowiedzieć – na przykład w jakim dniu urodziła się dana osoba i w związku z tym, opiece jakiej planety-bóstwa jest polecona. A oto ściąga:

Więcej…
 
Bójka na Evereście

 

DWIE STRONY MEDALU

Pewnie wiele osób słyszało o bójce Simone Moro i Ueli Stecka (czyli dwóch wspinaczy zaliczanych do światowej czołówki) co miało miejsce na Evereście (dokładniej to na Ścianie Lhotse) 29 kwietnia 2013 r. Wprawdzie osobiście nie widziałam całego zdarzenia, ale z moich rozmów zarówno z Szerpami jak i zachodnimi wspinaczami wynika, że niestety zaczął Simone.

Więcej…
 
Kto jest Szerpą?

 

Szerpowie w Bazie pod Everestem. Po zakończonej pudży (buddyjskiej mszy) wykonują tradycyjne tańce. SZERPOWIE – WĘDRUJĄCY GÓRALE

Wiele osób trochę mylnie pojmuje pojęcie „Szerpy”. W każdym razie nie zadajmy pytań: „a od ilu lat jest pan szerpą?”, bo Szerpa to nie zawód, ale jedna z około stu nepalskich grup etnicznych. Nazwa pochodzi z języka tybetańskiego, a w dosłownym tłumaczeniu oznacza „ludzi ze wschodu” („shar” to „wschód”, „pa” – „ludzie”). Najpopularniejsza teoria mówi że kolebkę tego ludu stanowił położony w granicach dzisiejszych Chin region Kham, znajdujący się na wschód od centralnego Tybetu, stąd więc określenie „ludzi ze wschodu”.

Więcej…