Vsmart Extensions
To i owo o górach


Ale jaja, czyli gotowanie na wysokości

 

Gotujemy, a to że nie jaja, to szczegół.Gotowanie na dużej wysokości różni się trochę od tego w nizinnych warunkach. Problemem jest nie tylko temperatura otoczenia, ale też i ciśnienie, co wpływa, na to, że woda gotuje się wcale nie w temperaturze 100 stopni Celsjusza, ale im wyżej, tym niższej. Efekt? Może się okazać że np. ryżu czy makaronu w zbyt niskiej temperaturze po prostu nie ugotujemy, a jeśli nawet, to odpowiednio dłużej trzymając garnek na gazie i stosując odpowiednie mieszanki paliwowe.

A jeśli ktoś chce ugotować jajo na miękko? To już wyższa szkoła jazdy.

Więcej…
 
Kamień z oczami

 

Himalajski amulet


Dżi - te większe - oryginalne, mniejsze - podróbka.Każdy kto przyjeżdża do Tybetu czy Nepalu wcześniej czy później zwróci uwagę na wszechobecne, choćby na straganach, na ogół czarne lub brązowe koraliki ozdobione geometrycznymi wzorkami (są to najczęściej białe „oczka”, ale zdarzają się też zygzaki, czy jakieś faliste linie).


Te dziwne kamienie to tak zwane dżi (ew. zi), albo po prostu „tybetańskie korale” ( w sensie nie korali jako rodzaju kamieni tylko paciorków). Na straganach można je kupić za kilka dolarów (za taką cenę są to całkiem dobrze wykonane podróbki ze szkła, plastiku, drewna, rogu czy żywicy), albo nawet i tysiące dolarów (to już sprzedawane w sklepach jubilerskich oryginały).

Więcej…
 
Najlepsi z najlepszych

 

LISTA ZDOBYWCÓW KORONY HIMALAJÓW

czyli tych, którzy weszli na wszystkie ośmiotysięczniki (wszystkie 14)

Więcej…
 
Od pudży do Widma Brockenu

Góry rządzą się swoimi prawami, które dla własnego lepiej uszanować. To swego rodzaju strefa Sacrum, nie dla każdego dostępna. Nic dziwnego że wspinacze są dość przesądni, a górskie zwyczaje szanują, bo z Górami lepiej żyć w zgodzie. O jakie zwyczaje chodzi?

Więcej…
 
Korona Himalajów


To już trudniejsze niż Korona Ziemi. Chodzi o wszystkie ośmiotysięczniki świata, których jest w sumie 14. Ponieważ 10 z nich znajduje się w Himalajach, a 4 w Karakorum, prawidłowa nazwa powinna brzmieć raczej „Korona Himalajów i Karakorum”.

Więcej…
 
Korona Ziemi

- chodzi o najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Tylko że kontynentów jest siedem (Antarktydę też się liczy), a szczytów jakie się robi w Koronie Ziemi – 9. Te dodatkowe wynikają ze sporów, czy Elbrus to jeszcze Europa, czy już Azja (góra znajduje się na granicy tych kontynentów), a więc żeby nie było wątpliwości, wchodzi się jeszcze  na Mt Blanc.

Drugim budzącym wątpliwości szczytem jest Góra Kościuszki, najwyższa góra Australii, ale że często mówi się o „Australii plus Oceanii”, w ramach Korony Ziemi trzeba wejść jeszcze na Piramidę Carstensz (inaczej: Puncak Jaya), która od Góry Kościuszki jest sporo wyższa.

Pełną listę szczytów tworzących Koronę Ziemi macie tutaj:

Więcej…